Napísal: Jana Briatková Olšová
Uverejnené: 04. októbra 2024
Čo je to iskrová skúška? Na čo je dobrá? Čo sa ňou dá zistiť? Kedy sa vykonáva? Kto je zvyčajne objednávateľom? V tomto článku si zodpovieme všetky tieto otázky. Okrem toho si povieme viac aj o praktických skúsenostiach s výstupmi.
Iskrová skúška je zaužívaný pojem pre skúšku tesnosti hydroizolačnej vrstvy pomocou rozdielu elektrického náboja medzi jednou elektródou pohybujúcou sa po povrchu a druhou elektródou, ktorá je uzemnená. Druhou elektródou je teda konštrukcia pod vrstvou hydroizolácie. Princíp spočíva v signalizácii perforácie alebo iného poškodenia hydroizolácie (inak celistvej membrány) formou iskier. Tieto perforácie by boli inak voľným okom takmer alebo úplne neviditeľné alebo aspoň náročne rozpoznateľné. Podmienkou, aby mohla metóda fungovať je, aby medzi dvoma elektródami bolo vodivé médium. Môže ním byť mikroventilačná alebo iná vrstva s vodivou vložkou (napr. detekčná fólia Controfoil®) alebo voda obsiahnutá v kontrolovanej konštrukcii. Preto, ak je podozrenie, že hydroizolácia je perforovaná, čaká sa so skúškou na obdobie po daždi, aby voda prenikajúca cez perforácie umožnila ich odhalenie a zároveň, aby povrch strechy/hydroizolácie bol vyschnutý.
Iskrovou skúškou sa dajú odhaliť konkrétne netesnosti hydroizolácie / strešnej krytiny jednak v ploche vo forme poškodení alebo netesnosť v spoji. Konkrétne vady a poškodené miesta sa vyznačia priamo na hydroizolácii a zakreslia sa aj do pôdorysu kontrolovanej konštrukcie. Ten sa stáva súčasťou protokolu o iskrovej skúške.
Vykonáva sa zvyčajne v troch prípadoch a popisujú sa podľa frekvencie výskytu. Prvým je zatekanie, t.j. už spozorované poškodenie funkčnosti hydroizolácie. Druhým je kontrola hydroizolácie / strešnej krytiny pred odovzdaním (alebo prekrytím ďalšími vrstvami). Toto sa stalo akýmsi štandardom a mnohé izolatérske firmy vykonávajú skúšku v rámci svojej vlastnej výstupnej kontroly. Iné, ju zadávajú externým spoločnostiam ako kontrolu nezávislým tretím subjektom. Pričom vedenie spoločnosti sa dozvie neskreslené informácie o kvalite práce konkrétnej čaty na danej stavbe. Tretím prípadom, zatiaľ raritným, je forma preventívnej alebo priebežnej kontroly technického stavu alebo technický audit stavby.
Najnovšie sa začali tieto skúšky vyžadovať aj na kontrolu celistvosti hydroizolácie mostov pred aplikáciou ochrannej vrstvy hydroizolácie (t.j. pred prekrytím hydroizolácie mostovky). Priekopníkom na Slovensku je Správa ciest BSK.
Vďaka tomuto prístupu sa podarilo odhaliť vady celistvosti hydroizolácie, ktoré sa prakticky okamžite odstránili a opätovnou skúškou sa potvrdila riadna funkčnosť hydroizolácie. Tento prístup nemá podporu v TKP, ale z technického hľadiska je nanajvýš obozretný a správny. Neraz sa totiž stáva, že most, ktorý je zrekonštruovaný zateká. Riešiť výluky, dopravné obmedzenia a opäť odstraňovať vozovku na moste spravidla aj s hydroizoláciou je značne nehospodárne. Pritom stačí nad rámec povinností, požadovať aj výstupnú kontrolu celistvosti hydroizolácie, napríklad iskrovou skúškou. Pokiaľ sa skúška nevykoná, reálne hrozí zatekanie rekonštruovaného mosta. Príklad sa uvádzajú nižšie.
Avšak, späť k iskrovej skúške a jej objednávateľom. Okruh objednávateľov môžeme efektívne zúžiť na vlastníkov a správcov konkrétnych nehnuteľností, ktorí riešia aktuálny nevyhovujúci stav alebo preventívnu/plánovanú kontrolu striech. Druhou veľkou skupinou sú realizačné firmy, ktoré si objednávajú iskrové skúšky v rámci výstupnej kontroly (či už dobrovoľne alebo z donútenia požiadavkami zadávateľa stavby).
Skúsenosti
Najnáročnejšie je sprístupnenie strechy a kontrolovanej krytiny. S obľubou sa využívajú ploché strechy stabilizované vrstvou štrku (a pod ním geotextílie) alebo strechy s obrátením poradím vrstiev. V prípade týchto striech je obzvlášť vhodné vykonať výstupnú kontrolu pred tým ako sa strecha (alebo celá budova) odovzdá do užívania. V prípade vady krytiny zvyčajne neúmerné náklady tvorí presun materiálu. Hlavne v prípade štrku sa tento z väčšej plochy musí zhromaždiť mimo strechy, aby nedošlo k preťaženiu stropu. Kontrola len časti strechy (ak nie je vymedzená stavebne so samostatnými izoláciami) zvyčajne odhalí len to, či na danej ploche je hydroizolácia poškodená alebo nie. Nepovie nám však nič o tom, či o 30 cm ďalej nie je v krytine „diera ako päsť“.
Extra služba pre správcov alebo stálych zákazníkov (iných ako realizačné firmy) je oprava zistených netesností. Zabezpečí sa tým čo najskoršie zamedzenie zhoršovania teplotechnických vlastností strechy a obnovenie jej funkcie. Zároveň sa čo najskôr môžu späť umiestniť prípadné odstránené vrstvy (geotextílie a štrku). V takomto prípade, sa však odporúča využiť odstránené vrstvy aj na vykonanie prieskumu plošnej distribúcie vlhkosti v strešnom plášti a zhotovenie sondy pre kalibráciu nedeštruktívnej metódy. Cieľom je získať podklady pre rozhodnutie vlastníka alebo správcu o neskoršej oprave strechy. V prípade dlhotrvajúceho zatekania je totiž možné až pravdepodobné, že vlhkosť v strešnom plášti bude tak vysoká, že sa bude musieť riešiť výmena vrstiev strešného plášťa (celoplošne alebo vo vymedzenej oblasti) alebo zhotoviť FUNKČNÉ odvetranie strešného plášťa. Inak hrozí, že vlhkosť bude s príchodom chladnejšieho počasia kondenzovať a prejavovať sa škvrnami v interiéri pod strechou.
Súvisiaca literatúra:
[1] STN 73 1901 Navrhovanie striech. Základné ustanovenia
[2] STN 73 0540-2 Tepelnotechnické vlastnosti konštrukcií a budov. Tepelná ochrana budov. Časť 2: Funkčné požiadavky
[3] STN EN ISO 12570 Tepelno-vlhkostné vlastnosti stavebných materiálov a výrobkov. Stanovenie vlhkosti sušením pri zvýšenej teplote
[4] Briatka, R., Briatka, P.: Zatekanie – Praktická diagnostika plochých striech, Buildustry, Roč. 2, č. 1, Bria Invenia, Nitr. Rudno, 2018, ISSN: 2454-0382, str. 23-26.
[5] STN 73 6242 Vozovky na mostoch pozemných komunikácií. Navrhovanie a požiadavky na materiály
Ak máte akékoľvek otázky, alebo dopyty, kľudne sa ozvite cez kontaktný formulár alebo priamo na email info@briainvenia.sk.
Ak Vás to zaujalo alebo poznáte niekoho, koho by to zaujať mohlo, budeme vďační za Like & Share na Bria Invenia na Facebook-u.