Napísal: Jana Briatková Olšová
Uverejnené: 10. decembra 2023
V ostatnom období sa stretávame s dopytom po prieskume strešných a ŽB konštrukcií, ktoré majú byť priťažené (napr. solárnymi panelmi) alebo sa prevádzka/účel stavby plánuje adaptovať novému využitiu. Často sa prieskum venuje zisteniu spôsobu vystuženia a stavu výstuže alebo možnostiam sanácie podláh (najmä podzemných garáží). Rozhodli sme sa so skúsenosťami podeliť na 12. seminári Združenia pre sanácie betónových konštrukcií. Ten sa konal tradične v Smoleniciach na prelome novembra a decembra 2023. V zborníku zo seminára nájdete aj náš článok, ktorý predstavuje niektoré praktické aplikácie NDT (nedeštruktívnych) aj DT (deštruktívnych) metód v prieskumoch, ktoré sme v ostatných rokoch riešili.
Extrakt z neho vyberáme tu:
Na kolážach obrázkov vyberáme reprezentatívne fotky a výstupy. Prvým z nich je diagnostika stavu stropnej/strešnej dosky. Využili sa komplexne všetky NDT metódy – sklerometrické/tvrdomerné s vykreslením vlastností, detekcia výstuže a jej obalenie betónom, pevnosť v ťahu povrchových vrstiev, odbery jadrových vývrtov pre určenie pevnosti v tlaku a medzerovitosti/hutnosti.
Ďalšou rozsiahlou časťou činností v súvislosti so ŽB je detekcia výstuže. Využívame jednak profometre, ale aj dva georadary (GPR), vďaka ktorým vieme spracovať aj 3D modely vystuženia do rozmeru 1×1 m (obr. 2). Okrem toho GPR, samozrejme, využívame aj na prieskumy vozoviek (tuhých aj netuhých), vyhľadávanie inžinierskych sietí (do hĺbky cca 6 m) alebo prieskum napríklad plochých striech.
Akousi samostatnou časťou sú prieskumy podláh – zvyčajne v hromadných garážach. Často je predmetom zisťovania delaminácia nášľapnej vrstvy a korózia výstuže v stropných doskách.
Reálne deformácie z prevádzky zmeriame a spätne overíme návrh aj s dosadením aktuálnych mechanických vlastností betónu, zistených hrúbok a pod. Okrem toho sa už od roku 2022 priebežne venujeme porovnávaniu hydrofobizačných a impregnačných náterov na betóny ako riešenie zníženej odolnosti betónu proti ChRL.
Viac ku diagnostike nájdete napr. v článku Diagnostika konštrukcií – Načo a ako?. Ku detekcii výstuže viacerými metódami (GPR (z angl. Ground Penetrating Radar) alebo Profometer) si pozrite článok v Buildustry 3/2017. Umožňujú, špeciálne ich kombináciou, elegantne prezrieť železobetónové konštrukcie, určiť polohu výstuže (v článku v Buildustry 4/2017) a s istou presnosťou aj jej priemer a hrúbku krycej vrstvy.
Ak máte akékoľvek otázky, alebo dopyty, kľudne sa ozvite cez kontaktný formulár alebo priamo na email info@briainvenia.sk.
Ak Vás to zaujalo alebo poznáte niekoho, koho by to zaujať mohlo, budeme vďační za Like & Share na Bria Invenia na Facebook-u.
Jeden komentár